O kapele

Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pakistán až po malajské Borneo.

 

Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1998. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za 17 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a to nejen v ČR. Čankišou patří ke špičce české world music a pravidelně koncertují i v zahraničí, dosud zahráli v 18 zemích světa.

Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000) zařadil hudební publicista Jiří Černý mezi albové vývojové milníky 90. let 20. stol., zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008 u Indies Scope), která vyšla nově u brněnského vydavatelství Indies Scope. Jako host se na ní objevil slavný pakistánský zpěvák Sain Zahoor, který získal prestižní ocenění BBC world music 2006 a kapela za ni získala nominaci na hudební cenu Anděl 2008 v kategorii world music. Pátá deska Faÿt (2011 u Indies Scope) je poněkud rockovější a v listopadu 2011 se umístila na 17. místě v evropské world music hitparádě, v prosinci 2011 dokonce na 10. místě. Celkově za rok 2011 se deska umístila na 98. místě z celkem 899 nominovaných alb. Deska byla opět nominovaná na Anděla 20011 v kategorii world music. Aktuální deska Supay vyšla v říjnu 2015 (Indies Scope) a kapela se na ní vrací ke svým rockovým kořenům, které zaobalila do ethno motivů. Čankišou díky ní získali již třetí nominaci na žánrového Anděla.

V roce 2007 vyšla na českém knižním trhu ojedinělá knížka Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki doplněná soundtrackem (vydavatelství Julius Zirkus). Jde o sbírku 13 příběhů od několika autorů, kteří se každý po svém nechali inspirovat legendou jednonohého lidu Čanki. Originální soundtrack pak obsahuje 13 skladeb, kdy každá povídka inspirovala konkrétního muzikanta Čankišou ke zhudebnění.

Čankišou mají několik klipů: Sham Sut v režii Pavla Jandourka a Anay Yo, který natočil Dušan Urbanec z respektovaného uskupení VJ Moire a režíroval muzikant David Synák. Klip k písni Zuha vznikl opět ve spolupráci s Dušanem Urbancem a vyšel na CD Lé La. Většinu materiálu natočil LP Fish v Pakistánu pod režií René Senka a v klipu se objevil i pakistánský zpěvák Sain Zahoor. Zatím poslední animovaný klip Borrega je z dílny studentů píseckých filmových škol.

V roce 2013 vyšlo u Indies Scope CD pohádek a písniček Jak na příšery. Autorkou pohádek je herečka Daniela Zbytovská z  Divadla MALÉhRY a Čankišou ke každé namluvené pohádce natočili písničku. 

Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005).

Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivalu Chuch Mongolia 2001 (v Mongolsku). David Synák se spolu s Divadlem Continuo zúčastnil světové výstavy EXPO 2005 v japonském Aichi a také EXPO 2010 v Číně. Karel Heřman hrál ve filmech Nuda v Brně (režie Vladimír Morávek), Blízko nebe (r. Dan Svátek), Šílení (r. Jan Švankmajer), Hodinu nevíš (r. Dan Svátek).

Kapela vystupuje na nejrůznějších hudebních a společenských akcích:

 • předkapela Transglobal Underground Soundsystem a také live koncert v rámci Metropolis Session, předkapela Tribaldrift
 • české festivaly - Colours of Ostrava /člen European Forum of Worldwide Music Festival/, Rock for People, Trutnov Open Air, Zámostí, Strážnice, Prázdniny v Telči, Trnkobraní, Febiofest, Na jednom břehu, United Islands, Na ulici, Hrachovka a další
 • slovenské festivaly - Pohoda, TopVar Rock Fest, Reviště, Country Loděnice, Cibulák, Hodokvas, Mediawave
 • zahraničí - Malajsie (Rainforest world music festival 2012), Švýcarsko (Gena festival 2011), Maďarsko (Sziget 2013 and 2010), Estonsko (Maailmakula 2008), Holandsko (Rainbowpark festival 2009, Amsterdam Roots Festival 2007 a Wereldfeest 2007), Pakistán (World Performing Arts Festival 2005 a 2007), Francie - ostrov Réunion (Manapany Surf Festival 2006), Rakousko, Německo (Folklorefest 2013, Prague in Hamburg), Itálie, Polsko (Kultura rytmu 2010, FOLKowa FIESTA 2005 a 2006), Ukrajina (ArtPole 2011, Svirzh World Music festival 2009, Sheshory), Litva (Klaipeda Jazz Festival 2005), Rumunsko (Fete de la Musique 2005)...
 • hudební fúze s pakistánským zpěvákem Sain Zahoorem (2005 a 2007), který získal prestižní ocenění BBC Worldmusic 2006 a se sufi zpěvačkou Surriyou Khanam (2007), s Rajerym z Madagaskaru
 • nahrávka hudby k filmu Vladimíra Morávka Nuda v Brně
 • vernisáž výstavy Tam-tamy času v Národním muzeu Praha za účasti indonéského velvyslance
 • vernisáž výstavy The National Geographic v pražském Klementinu
 • slavnostní vyhlašování nejlepších lyžařů v brněnském Boby centru
 • slavnostní udělování ceny Jindřicha Chalupeckého
 • laoské večírky v brněnském hotelu Amphone
 • festival Etnomania k výročí nezávislosti J.A.R. za účasti jihoafrického konzula a kulturního atašé
 • ohňostroje, módní přehlídky, scénická hudba

Kapela:

Karel Heřman - zpěv, trumpeta, harmonika
Zdeněk Kluka - zpěv, bicí, perkuse, balafon, blasakoredeon, tahací harmonika, víko od popelnice, sbory
David Synák - didjeridoo, flétny, altsax, jinagovi, sopránsax, sbor
Martin Krajíček - mandolína, kytary, ukulele, sbor
Jiři Suchý - djembe, perkuse, bicí, tarabuka, yarin, sbor
René Senko - tenorsax, ukulele, zvonek od kola, sbor
Roman Mrázek - baskytara, sbor

Please publish modules in offcanvas position.