Dopis od pořadatelů z Lahore

{proklik}
Dopis od pořadatelů pakistánského festivalu World Performing and Visual Arts Festival 2005 v Lahore (17-27.11.).

Vážení přátelé,

především bych rád poděkoval všem, kdo nám zaslali dopisy plné soucitu a porozumění v této těžké době, kdy jsme zasaženi ničivým zemětřesením. To, co dnes prožíváme, je největší katastrofou v historii Pákistánu.

Náš festival již v minulosti prošel řadou překážek a přírodních katastrof. V roce 1992 to byly katastrofické záplavy v Paňdžábu (kraj, ve kterém se festival koná). Přesto se festival uskutečnil a přivítal zástupce z 33 zemí světa. V roce 1994 vypukl mor v Indii a přesto festival přilákal velký počet účastníků. V roce 1997 došlo ke konfliktu, který se týkal pákistánsko-indických nukleárních testů, přečkali jsme tragédii 11. září a zahájení „války proti terorizmu", války v Afghánistánu a Iráku. I přes všechny tyto tragédie jde život dál a musíme bojovat a usilovat o zachování jeho krásy.

V současné době v Pákistánu čelíme asi největší světové přírodní katastrofě. Přesto chceme, aby se festival uskutečnil a abychom se společně mohli modlit a pomoci těm, kteří ztratili své rodiny. Chceme, aby festival vzdal čest životům, které byly zmařeny, a chceme oslavit život uměním.

Velká část programu festivalu bude věnována získání prostředků na záchranné mise. Jsme v kontaktu s několika charitativními organizacemi a rozvíjíme plány, jakým způsobem získat prostředky prostřednictvím festivalu. V tomto směru uvítáme i veškeré vaše nápady.

Je pro nás velmi těžké přemýšlet o festivalu, aniž bychom odhlédli od lidského a osobního utrpení mnoha lidí a tragédie, kterou představuje toto strašné zemětřesení.

Řada mých zaměstnanců a přátel i já sám osobně jsme ztratili své nejdražší.

Chtěl bych tedy, aby náš festival byl zdrojem uzdravení pomocí hudby, divadla a jiných forem vizuálního umění. Jsem si jist, že i vy jste byli šokováni a zasaženi tím, co se stalo, a zapochybovali jste o osudu festivalu. Nebylo však možné vydat prohlášení dříve. Vím, že jste všichni umělci, kteří přijedou jako záchranné týmy rozdávat lásku prostřednictvím poezie a uzdravujících zvuků písní a příběhů. Pojďme všichni učinit z této akce událost, která uzdraví lidské duše a oslaví vítězství duševní síly, díky které se přeneseme přes toto tragické období. Věřím, že mě podpoříte a že všichni svým způsobem přispějeme k tomu, aby se festival stal cestou k lidskosti v této tragédii.

S pozdravem,

Faizaan Peerzada
prezident & členové

Please publish modules in offcanvas position.